Odvody DPP 2024: Co se mění a na co nezapomenout?

Odvody Dpp 2024

Co je dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbenou formou krátkodobé výpomoci. V roce 2024 se na ni vztahují specifické podmínky a odvody. DPP umožňuje odpracovat maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Příjem z DPP není nijak omezen, ale od roku 2024 se liší odvody dle výše hrubé mzdy. Do 10 000 Kč hrubého měsíčně odvádí pouze zaměstnavatel daň z příjmu a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Tento systém se nazývá zdanění srážkovou daní. Pokud měsíční příjem z DPP přesáhne 10 000 Kč hrubého, je nutné podat daňové přiznání a doplatit pojištění. Zaměstnanec na DPP nemá nárok na dovolenou ani nemocenskou. DPP je výhodná pro studenty, důchodce nebo pro ty, kteří si chtějí přivydělat k hlavnímu pracovnímu poměru.

Výše odvodů DPP v roce 2024

V roce 2024 se můžete těšit na zjednodušení odvodů z dohody o provedení práce (DPP). Zavádí se totiž sazba zdravotního pojištění ve výši 13,5 %, kterou bude hradit pouze zaměstnavatel. Pro vás jako zaměstnance to znamená, že z vaší odměny se nebude strhávat zdravotní pojištění. Zaměstnavatel bude odvádět také sociální pojištění ve výši 15 %, ale pouze z příjmů přesahujících 10 000 Kč měsíčně. Pokud vaše odměna z DPP v roce 2024 nepřesáhne 10 000 Kč, bude pro vás tato práce osvobozena od daně z příjmů fyzických osob i od sociálního a zdravotního pojištění. V případě, že vaše příjmy z DPP přesáhnou 10 000 Kč, budete odvádět pouze daň z příjmů, a to buď formou srážkové daně, nebo podáním daňového přiznání.

Zdravotní pojištění u DPP

V roce 2024 se na vás jakožto na osobu pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) vztahují jisté povinnosti ohledně zdravotního pojištění. Pokud si měsíčně vyděláte méně než 1/2 minimální mzdy (v roce 2024 to bude částka odpovídající 9 250 Kč hrubého), nemusíte platit zdravotní pojištění. V tomto případě za vás pojištění hradí stát. Pokud vaše příjmy z DPP přesáhnou tuto hranici, budete si muset platit zdravotní pojištění sami. Výše pojistného se vypočítává z vaší hrubé mzdy a činí 13,5 %. Pamatujte, že je vaší povinností sledovat výši svých příjmů a včas informovat svou zdravotní pojišťovnu o případných změnách.

Položka 2023 2024 (předpoklad)
Sleva na studenta (měsíčně) 4 000 Kč 4 000 Kč

Sociální pojištění u DPP

V roce 2024 doznalo sociální pojištění u dohody o provedení práce (DPP) několika změn. Zaměstnanci s příjmem do 10 000 Kč měsíčně z DPP nadále neplatí sociální pojištění, pokud nepodají návrh na účast na sociálním pojištění. Tento návrh je výhodný pro ty, kteří si chtějí dobrovolně platit důchodové pojištění a zajistit si tak nárok na důchod. Zaměstnavatel odvádí sociální pojištění z DPP pouze z příjmů přesahujících 10 000 Kč. Výše odvodů se odvíjí od výše hrubé mzdy a v roce 2024 činí 33,8 % z hrubé mzdy, z čehož 24,8 % putuje na důchodové pojištění, 6,5 % na nemocenské pojištění a 2,5 % na státní politiku zaměstnanosti. Informace o odvodech z DPP v roce 2024 naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení nebo u svého mzdového účetního.

odvody dpp 2024

Daň z příjmu u DPP

V roce 2024 se na odvody z dohody o provedení práce (DPP) vztahují specifická pravidla. Daň z příjmu se u DPP odvádí formou srážkové daně ve výši 15 %, pokud měsíční příjem nepřesáhne 4 000 Kč. V případě překročení této hranice se uplatňuje daň z příjmů fyzických osob dle platných pásem a slev. Důležité je zmínit, že u DPP si poplatník nemůže uplatnit slevu na poplatníka ani další slevy na dani. Zaměstnavatel odvádí za zaměstnance na sociálním a zdravotním pojištění pouze v případě, že si příjem z DPP zvolí jako vedlejší činnost a jeho měsíční příjem z DPP přesáhne 3 500 Kč. Pokud je DPP pro poplatníka hlavním příjmem, odvádí si pojištění sám formou záloh. Pro rok 2024 je důležité sledovat případné legislativní změny, které by mohly ovlivnit výši odvodů z DPP.

Sleva na dani u DPP

V roce 2024 se můžete těšit na slevu na dani z příjmu u dohody o provedení práce (DPP), pokud splníte zákonné podmínky. Tato sleva, lidově nazývaná "sleva na poplatníka", činí měsíčně 3 080 Kč. Abyste ji mohli uplatnit, nesmí vaše hrubá měsíční odměna z DPP přesáhnout 4 000 Kč. Pokud je vaše odměna vyšší, sleva se krátí. Pamatujte, že slevu na dani si můžete uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, a to u toho, kde podepsali takzvané "Prohlášení poplatníka daně". Informace o odvodech z DPP v roce 2024, včetně výše slevy na dani, naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení a Finanční správy.

Minimální mzda a DPP 2024

S růstem minimální mzdy v roce 2024 se mění i odvody u dohody o provedení práce (DPP). Je důležité si uvědomit, že u DPP se odvody platí vždy, bez ohledu na výši příjmu. Zaměstnavatel odvádí za zaměstnance na sociálním a zdravotním pojištění celkem 34 % z hrubé mzdy. Zaměstnanec sám pak odvádí pouze zálohu na daň z příjmu ve výši 15 %. Pokud si ale u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani, daň se mu strhává až při ročním zúčtování. V roce 2024 se také zvyšuje limit pro odvod zdravotního pojištění z minimální mzdy. To znamená, že i když budete mít na DPP příjem nižší než je minimální mzda, bude se z této minimální mzdy odvádět zdravotní pojištění. Pro studenty a důchodce, kteří si přivydělávají, je důležité sledovat tyto změny, aby byli v obraze a zbytečně nepřepláceli na odvodech.

odvody dpp 2024

Evidence odpracované doby na DPP

S účinností od 1. ledna 2024 dochází k několika změnám v odvodech u dohody o provedení práce (DPP). Pro zaměstnance i zaměstnavatele je klíčové vést přesnou evidenci odpracované doby. Tato evidence slouží jako podklad pro správný výpočet odvodů na sociální a zdravotní pojištění a daně. Zaměstnavatel je povinen sledovat odpracovanou dobu na DPP a uchovávat tuto evidenci po dobu stanovenou zákonem. V případě, že odpracovaná doba na DPP v kalendářním měsíci přesáhne 10 000 Kč, zaměstnavatel je povinen odvést sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec se na těchto odvodech v roce 2024 finančně nepodílí. Pro bližší informace o odvodech z DPP v roce 2024 doporučujeme kontaktovat příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Změny pro DPP od roku 2024

Od roku 2024 nás čekají změny v odvodech u dohody o provedení práce (DPP). Zatímco do konce roku 2023 se z příjmů z DPP odvádí pouze daň z příjmů fyzických osob zálohově, od roku 2024 se začne odvádět i pojistné na důchodové pojištění (vždy) a na nemocenské pojištění (za určitých podmínek). Zavedení povinných odvodů na důchodové pojištění u DPP má za cíl zlepšit situaci budoucích důchodců, kteří v produktivním věku pracovali i na DPP. Výše odvodů na důchodové pojištění z DPP bude činit 7 % a bude se strhávat z hrubé mzdy. Stejně tak se bude postupovat i u odvodů na nemocenské pojištění, které bude činit 2,1 % z hrubé mzdy, ale pouze v případě, že měsíční příjem z DPP přesáhne stanovenou hranici. Tyto změny se dotknou jak zaměstnavatelů, tak i osob pracujících na DPP, a je proto důležité se s nimi včas seznámit.

Kdy se DPP vyplatí

V roce 2024 se mění pravidla pro odvody u dohody o provedení práce (DPP). Pro koho je tedy DPP i nadále výhodná? Záleží především na výši vašeho příjmu a typu práce, kterou vykonáváte.

odvody dpp 2024

DPP se vyplatí, pokud váš měsíční příjem z této dohody nepřesáhne 10 000 Kč. Do této hranice totiž neplatíte sociální a zdravotní pojištění. To je velká výhoda pro studenty, důchodce nebo ty, kteří si chtějí přivydělat ke svému hlavnímu pracovnímu poměru.

Naopak, pokud byste si vydělali více než 10 000 Kč měsíčně, odvody se již platí a DPP ztrácí na atraktivitě. V takovém případě je výhodnější zvážit jinou formu spolupráce, například dohodu o pracovní činnosti nebo zkrácený úvazek. Nezapomeňte, že daň z příjmu se z DPP platí vždy, a to i v případě, že je váš příjem nižší než 10 000 Kč.

Nevýhody dohody o provedení práce

Ačkoliv se dohoda o provedení práce jeví jako flexibilní a administrativně nenáročná varianta, skrývá v sobě i jisté nevýhody, které se týkají především odvodů. V roce 2024 zůstává hranice pro odvod pojistného na sociálním a zdravotním pojištění stejná, tedy 10 000 Kč. Znamená to, že z příjmu do 10 000 Kč (včetně) odvádí pojištění pouze zaměstnavatel. Pokud si však měsíčně vyděláte na DPP více než 10 000 Kč, budete odvádět 6,5 % na zdravotní pojištění a 6,5 % na sociální pojištění z částky přesahující tuto hranici. Pro studenty a důchodce platí výjimky. Nevýhodou DPP je také absence nároku na dovolenou a nemocenskou. V případě nemoci či úrazu tak nevzniká nárok na finanční kompenzaci od státu. Při zvažování DPP je proto důležité zohlednit nejen výši hrubé mzdy, ale také odvody a případné výpadky příjmů v důsledku nemoci.

Ukázkový výpočet odvodů DPP 2024

V roce 2024 se na vás vztahují odvody z dohody o provedení práce (DPP), pokud váš příjem přesáhne 10 000 Kč. Z odměny se platí zdravotní pojištění ve výši 13,5 % a sociální pojištění ve výši 6,5 %. Zaměstnavatel za vás odvádí zdravotní pojištění ve výši 9 % a sociální pojištění ve výši 24,8 %. Celkové odvody z DPP tak činí 44,8 % z hrubé mzdy. Pokud si v roce 2024 vyděláte na DPP například 15 000 Kč hrubého, vaše čistá mzda bude činit 8 280 Kč. Zdravotní pojištění bude činit 2 025 Kč (13,5 % z 15 000 Kč), sociální pojištění 975 Kč (6,5 % z 15 000 Kč). Na odvodech za vás zaměstnavatel odvede 3 720 Kč (24,8 % z 15 000 Kč) na sociálním pojištění a 1 350 Kč (9 % z 15 000 Kč) na zdravotním pojištění. Pamatujte si, že pokud je vaše DPP sjednána s odměnou do 10 000 Kč včetně, neodvádíte z ní žádné zdravotní ani sociální pojištění.

Užitečné odkazy pro DPP

Pro zjištění aktuálních a podrobných informací o odvodech z DPP v roce 2024 doporučujeme následující zdroje:

odvody dpp 2024

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) – na webových stránkách ČSSZ naleznete aktuální informace o výši odvodů, podmínkách pro uplatnění slev a další důležité informace.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) – na stránkách MPSV najdete legislativní dokumenty a informace k problematice pracovněprávních vztahů, včetně dohod o provedení práce.

Finanční správa České republiky – webové stránky Finanční správy poskytují informace o dani z příjmu fyzických osob, včetně problematiky zdanění příjmů z DPP.

Informační portály pro podnikatele a zaměstnance – existuje řada online portálů, které se specializují na poskytování informací o pracovněprávní a daňové problematice, včetně problematiky DPP.

Pamatujte, že legislativa se může měnit a je důležité vycházet vždy z aktuálních informací.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: Finance