Šedivá fiala: Tajemství květiny, která mění barvu
Popis a charakteristika
Fiala šedivá (Matthiola incana) a šedivá fiala (Erysimum cheiri), ačkoliv jejich názvy znějí velmi podobně, jsou to ve skutečnosti dvě odlišné rostliny. Fiala šedivá, známá také jako levkoje, patří do čeledi brukvovitých. Vyznačuje se šedozelenými listy a nádhernými květy, které mohou být jednoduché nebo plné, v široké škále barev od bílé a žluté přes růžovou a červenou až po fialovou. Šedivá fiala, správně nazývaná chejr vonný, patří do stejné čeledi a její květy, uspořádané v hroznech, jsou obvykle žluté, oranžové nebo hnědočervené a vydávají příjemnou, sladkou vůni. Obě rostliny jsou oblíbené pro svou krásu a nenáročnost na pěstování a často se používají k výzdobě zahrad a balkonů.
Výskyt a stanoviště
Fiala šedivá (Viola canina) a šedivá fiala (Viola rupestris) jsou si na první pohled podobné, ale liší se prostředím, které obývají. Fiala šedivá preferuje sušší stanoviště, jako jsou slunné stráně, meze, pastviny a světlé lesy. Často ji najdeme na kyselých půdách chudších na živiny. Naopak šedivá fiala vyhledává vlhčí a chladnější prostředí. Roste na skalách, sutích, v horských trávnících a ve světlých lesích, zejména na vápencovém podkladu. Obě fialy jsou rozšířeny po celé České republice, ale fiala šedivá je hojnější v nižších polohách, zatímco šedivá fiala se vyskytuje spíše ve vyšších nadmořských výškách.
Pěstování a péče
Fiala šedivá, latinsky Viola canina, stejně jako její příbuzná šedivá fiala, je nenáročná trvalka, která s oblibou roste na slunných až polostinných stanovištích. Půdu preferuje propustnou, mírně vlhkou a bohatou na živiny. Výsadbu je vhodné provádět na jaře nebo na podzim. Fialy šedivé se snadno množí semeny, která se vysévají na povrch substrátu. Během vegetace je vhodné rostliny pravidelně zalévat a přihnojovat, aby bohatě kvetly. Na zimu je vhodné fialy chránit před mrazem přikrývkou z chvojí. Fiala šedivá je odolná vůči chorobám a škůdcům.
Použití v zahradnictví
Fiala šedivá (Viola canina) a šedivá fiala (Viola x wittrockiana) jsou si sice názvy podobné, ale jedná se o odlišné rostliny. Zatímco fiala šedivá je nenáročná planě rostoucí bylina, šedivá fiala, často označovaná jako maceška, je oblíbenou okrasnou květinou. V zahradnictví se s fialou šedivou setkáme spíše výjimečně, a to především v přírodních a ekologicky laděných zahradách. Její nenápadné fialové květy a nenáročnost z ní dělají ideální rostlinu pro zplanění v trávnících a loukách. Naopak šedivá fiala je stálicí zahrad a balkonů. Pěstuje se v mnoha barevných variantách, od čistě bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po tmavě fialovou. Šedivá fiala vyžaduje slunné stanoviště a humózní, propustnou půdu. Pravidelná zálivka a odstraňování odkvetlých květů prodlouží dobu kvetení. Macešky jsou ideální pro výsadbu do truhlíků, okenních truhlíků, ale i záhonů. Vytváří kompaktní rostliny, které krásně vyniknou i ve skupinové výsadbě.
Vlastnost | Šedivá fiala |
---|---|
Barva květů | Šedavě fialová |
Léčivé účinky
Fiala šedivá i šedivá fiala, ať už ji nazýváme jakkoli, je známá svými léčivými účinky již po staletí. Obsahuje totiž množství prospěšných látek, jako jsou flavonoidy, třísloviny a slizy. Tyto látky ji předurčují k použití při léčbě různých neduhů. Fiala šedivá se osvědčila zejména při problémech s dýchacími cestami. Působí protizánětlivě a usnadňuje vykašlávání, a proto se často používá při léčbě kašle, bronchitidy a astmatu. Kromě toho má fiala šedivá také močopudné účinky a podporuje trávení. Čaj z fialy šedivé se doporučuje při potížích s močovými cestami a při nadýmání. Fialu šedivou je možné užívat i zevně. Obklady z nálevu pomáhají při léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy a akné. Fiala šedivá je všestranná léčivka, která může být prospěšná pro naše zdraví.
Šedivá fiala, květina plná paradoxů. Její krása spočívá v nenápadnosti, v tichém šepotu mezi sytými barvami. Je to květina pro ty, kteří hledají krásu v detailech, v tom, co není na první pohled vidět.
Jindřich Dvořák
Symbolika a význam
Fiala šedivá a šedivá fiala, ačkoliv se jejich názvy liší pouze pořadím slov, v sobě skrývají stejnou symboliku. Šedivá barva květů, na rozdíl od sytě fialové, evokuje spíše pokorné vlastnosti jako je skromnost, tichost a rozjímání. Často je spojována s melancholií a nostalgií, ale i s moudrostí a zralostí, které přicházejí s věkem a zkušenostmi. Fiala šedivá tak může symbolizovat pomíjivost krásy a mládí, ale zároveň i krásu stárnutí a duchovního růstu. V některých kulturách je šedá barva spojována s neutralitou a klidem, a proto může být fiala šedivá vnímána jako symbol míru a usmíření.
Zajímavosti a mýty
Fialy šedivé a šedivé fialy, často zaměňované názvy, které ale ve skutečnosti označují stejnou rostlinu – violku vonnou. Tato něžná květinka s omamnou vůní je opředena řadou zajímavostí a mýtů. Věděli jste například, že fialka byla ve starém Řecku zasvěcena bohyni lásky Afroditě? Římané ji zase používali k dochucování vína a provonění svých příbytků. Fialka se stala symbolem pokory a skromnosti, možná i proto, že se její květy sklánějí k zemi. Traduje se, že kdo usne s fialkou u sebe, bude se mu zdát o své lásce. Ať už je to pravda, nebo ne, jedno je jisté – fialka si své místo v našich srdcích i zahradách rozhodně zaslouží.
Ohrožení a ochrana
Fialu šedivou i šedivou fialu řadíme v České republice mezi běžné druhy a jejich populace jsou v současnosti stabilní. Přesto i tyto odolné rostliny čelí některým hrozbám. Největší nebezpečí pro ně představuje ztráta přirozeného prostředí. Intenzivní zemědělství, zástavba a fragmentace krajiny jim ubírají prostor k životu. Negativní dopad má i používání herbicidů v zemědělství a lesnictví, které tyto rostliny hubí i na jejich přirozených stanovištích. Dalším faktorem, který může ohrozit populace fial, je šíření invazních druhů rostlin. Tyto agresivní druhy vytlačují fialy z jejich stanovišť a konkurují jim o zdroje. Pro ochranu fial šedivých a šedivých fial je důležité chránit jejich přirozené prostředí. To zahrnuje podporu šetrného hospodaření v krajině, omezování používání herbicidů a potlačování invazních druhů.
Publikováno: 26. 11. 2024
Kategorie: domov