Píchnutí vosou: Co dělat, když štípne?

Pichnuti Vosou

Příznaky bodnutí vosou

Bodnutí vosou je v letních měsících běžnou nepříjemností. Většina lidí pocítí po bodnutí vosou okamžitou, ostrou bolest v místě vpichu. Místo vpichu zpravidla zčervená a oteče. Otok může přetrvávat i několik hodin po bodnutí. U některých lidí se může objevit i svědění. Ve většině případů příznaky bodnutí vosou do 24 hodin samy odezní. Existují však i případy, kdy může dojít k alergické reakci na vosí bodnutí. Alergická reakce se může projevit kopřivkou, otoky v obličeji, dušností nebo zrychleným tepem. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

První pomoc po bodnutí

Bodnutí vosou je v letních měsících běžným jevem. Většinou je bolestivé, ale neškodné. Pokud však víte, že jste alergičtí na bodnutí hmyzem, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Po bodnutí vosou je důležité co nejrychleji odstranit žihadlo. To lze provést seškrábnutím nehtem nebo kreditní kartou. Místo vpichu poté omyjte mýdlem a vodou a aplikujte studený obklad. Ke zmírnění otoku a svědění lze užít volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Pokud se u vás objeví příznaky alergické reakce, jako je kopřivka, otok obličeje, potíže s dýcháním nebo závratě, okamžitě volejte záchrannou službu. V opačném případě by měly příznaky do několika dní odeznít. Abyste se vyhnuli bodnutí vosou, je důležité být v jejich blízkosti opatrní. Vosy přitahují sladké nápoje a jídlo, proto je důležité je uchovávat v uzavřených nádobách. Při pobytu venku noste světlé oblečení a vyhýbejte se používání parfémů a vonných tělových mlék, které by je mohly přilákat. Pokud se k vám vosa přiblíží, zachovejte klid a pomalu se vzdalte. Netrhejte rukama a nepokoušejte se ji odehnat, protože by to mohlo vést k bodnutí.

Domácí léčba otoku

Bodnutí vosou je v letních měsících běžnou nepříjemností. Většinou je neškodné a otok i bolest do pár hodin samy odezní. Existuje ale několik domácích prostředků, které vám mohou ulevit od nepříjemných příznaků. Důležité je ihned po bodnutí zkontrolovat, zda v ráně nezůstalo žihadlo. Pokud ano, opatrně ho odstraňte. Místo vpichu poté chladte, ideálně ledem zabaleným v látce. Chlad zmenší otok a zmírní bolest. Na otok pomáhají i studené obklady z octové vody. Do misky s vodou přidejte pár lžic octa a namočte do ní čistý kapesník. Přiložte na postižené místo a nechte působit. Pokud je otok a svědění velmi nepříjemné, užijte volně prodejné antihistaminikum. V lékárně jsou k dostání tablety, gely i masti. Vždy si ale pečlivě prostudujte příbalový leták. Pokud se vaše potíže nezlepší do 24 hodin, nebo se naopak zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Alergie na vosí bodnutí

Alergie na vosí bodnutí je přehnaná reakce imunitního systému na vosí jed. Většina lidí po bodnutí vosou zažije pouze lokální reakci, jako je bolest, otok a zarudnutí v místě vpichu. Tyto příznaky obvykle odezní během několika hodin nebo dní. U alergiků na vosí bodnutí však může i malé množství jedu vyvolat závažnou, život ohrožující reakci nazývanou anafylaxe. Mezi příznaky anafylaxe patří kopřivka, svědění, otoky rtů, jazyka nebo hrdla, sípání, potíže s dýcháním, nevolnost, zvracení, závratě a ztráta vědomí. Pokud se u vás po bodnutí vosou objeví některý z těchto příznaků, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Vosy obvykle bodají v sebeobraně, když se cítí ohroženy. K bodnutí vosou proto často dochází při aktivitách v přírodě, jako je turistika, kempování, pikniky nebo zahradničení. Riziko bodnutí vosou můžete snížit tím, že budete nosit světlé oblečení, vyhýbat se parfémům a sladkým nápojům, budete opatrní při konzumaci jídla a pití venku a budete se vyhýbat místům, kde se vosy shromažďují, jako jsou popelnice a ovocné stromy. Pokud na vás vosa přistane, zachovejte klid a pomalu ji odstraňte.

Kdy vyhledat lékaře

V některých případech je nezbytné po bodnutí vosou vyhledat lékařskou pomoc. Pokud jste alergičtí na vosí bodnutí a víte o tom, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, i když se příznaky zdají být mírné. Alergická reakce se může projevit otokem obličeje, rtů nebo krku, potížemi s dýcháním, závratí, nevolností nebo zvracením. V takovém případě je nutné okamžitě volat záchrannou službu.

Vlastnost Píchnutí včelou Píchnutí vosou
Bolestivost Mírná až střední Střední až silná
Žihadlo v ráně Ano (obvykle) Ne (obvykle)

Lékařskou pomoc byste měli vyhledat i v případě, že vás vosa bodla do úst nebo krku, a to i v případě, že nejste alergičtí. Bodnutí v těchto oblastech může způsobit otok, který zablokuje dýchací cesty. Stejně tak vyhledejte lékaře, pokud se u vás objeví příznaky infekce, jako je zarudnutí, otok, bolest nebo hnis v místě bodnutí, nebo pokud se u vás rozvine horečka. V případě pochybností je vždy lepší se poradit s lékařem.

pichnuti vosou

Prevence bodnutí vosou

Vosy nás sice štvou, ale útočí jen tehdy, když se cítí ohrožené. Důležité je zachovat klid a nepanikařit, i když to není jednoduché. Prudké pohyby vosu vyprovokují k dalšímu útoku. Nejlepší prevencí je vyhýbat se místům, kde se vosy často vyskytují, jako jsou ovocné stromy, odpadkové koše nebo piknikové stoly. Pokud se v blízkosti vos nacházíte, nepijte z plechovek a lahví, abyste omylem nevdechli vosu a nevyprovokovali ji k bodnutí do úst nebo krku. Sladké vůně je lákají, proto se vyvarujte používání parfémů a aromatických krémů. V přírodě noste oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, abyste minimalizovali odkryté části těla.

Píchnutí vosou je jako polibek od ženy, která vás nenávidí. Bolestivé, ale s hořkosladkým dozvukem.

Jan Vítů

Vosy a včely: Rozdíly

Vosy a včely si lidé často pletou, ale existuje mezi nimi několik klíčových rozdílů, a to jak ve vzhledu, tak v chování. Rozdíl, který nás zajímá nejvíce, se týká jejich žihadel. Včela medonosná má na žihadle zpětné háčky, a proto může bodnout pouze jednou. Žihadlo se po bodnutí uvolní z těla včely i s jedovým váčkem a včela následně uhyne. Vosy mají žihadlo hladké, a tak mohou bodnout opakovaně. Navíc jsou vosy agresivnější a útočnější než včely. K bodnutí vosou dochází nejčastěji v blízkosti jejich hnízd, nebo pokud se cítí ohroženy. Vosy také přitahují sladké nápoje, ovoce a potraviny, proto je důležité být obezřetný při pikniku nebo grilování venku. Pokud vás vosa bodne, je důležité místo vpichu ihned dezinfikovat a chladit. V případě alergické reakce, jako je otok, dušnost nebo závratě, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Mýty o bodnutí vosou

Kolem bodnutí vosou panuje mnoho mýtů a polopravd. Lidé si často myslí, že vosy bodají bezdůvodně, ale opak je pravdou. Vosy na člověka neútočí, pokud se necítí ohrožené. K bodnutí dochází nejčastěji v sebeobraně, například když se vosu snažíme odehnat nebo když se přiblížíme příliš blízko k jejich hnízdu. Dalším mýtem je, že vosí jed je smrtelný. Pro většinu lidí je vosí bodnutí sice bolestivé, ale nepředstavuje vážnější zdravotní riziko. Výjimkou jsou alergici, u kterých může vosí jed vyvolat anafylaktický šok, který může být život ohrožující. V takovém případě je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Zajímavosti o vosách

Vosy nepíchají jen tak z plezíru. Píchnutí vosou je vlastně obranný mechanismus. Pokud se vosa cítí ohrožená, nebo pokud se cítíme ohroženi my a děláme prudké pohyby, může se bránit bodnutím. Na rozdíl od včel může vosa bodnout opakovaně, protože si žihadlo nenechává v ráně. K píchnutí vosou dochází nejčastěji v letních měsících, kdy jsou vosy nejaktivnější. Lákají je sladké nápoje, zralé ovoce a také vůně parfémů. Pokud se stane, že vás vosa bodne, je důležité zachovat klid. Místo vpichu je vhodné chladit a použít dostupné prostředky na zmírnění otoku a svědění. Většina lidí snáší vosí bodnutí bez větších problémů, ale u alergiků může vyvolat závažnou alergickou reakci, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: Zdraví