Vyměňte si záchod sami a ušetřete!
Příprava na výměnu
Před samotnou výměnou toalety je potřeba se důkladně připravit. Vypněte přívod vody k záchodu, a to jak ventilem u zdi, tak spláchnutím a vyčerpáním vody z nádržky. Nezapomeňte také uzavřít přívod vody k celé koupelně, abyste předešli nehodám. Pro odpojení přívodu vody k nádržce si připravte hasák nebo kleště. Po odpojení vody je nutné z nádržky a mísy vylít veškerou zbývající vodu. K tomu vám poslouží houba a kbelík. Dále si připravte veškeré nářadí a materiál, které budete k výměně potřebovat. Mezi základní nástroje patří šroubovák, klíč, vodováha, silikonový tmel a hadr.
Vypnutí vody
Před samotnou výměnou toalety je nezbytné provést několik přípravných kroků. Jedním z nejdůležitějších je vypnutí přívodu vody k záchodu. Tento krok je zásadní pro zamezení nechtěnému úniku vody během instalace nové toalety.
Nejprve je nutné lokalizovat hlavní uzávěr vody v domě nebo bytě. Obvykle se nachází v technické místnosti, sklepě nebo pod umyvadlem v koupelně. Po nalezení uzávěru otočte ventilem ve směru hodinových ručiček, dokud se nezastaví. Tím se zastaví přívod vody do celého domu nebo bytu.
Pro jistotu zkontrolujte, zda je voda skutečně vypnutá. Zkuste spláchnout toaletu nebo pustit vodu z kohoutku. Pokud voda neteče, je uzávěr uzavřen správně. V opačném případě zkontrolujte, zda je ventil dostatečně utažený.
Výměna záchodu není žádná atomová fyzika, ale pár věcí je dobré vědět, než se do toho pustíte po hlavě. Například jak vypnout přívod vody, abyste si neudělali doma bazén. Nebo jak správně utěsnit odpad, aby vám pak nevoněla koupelna jako kanál. A když si na to netroufáte sami, raději si zavolejte instalatéra.
Jindřich Král
Demontáž starého záchodu
Než se pustíte do instalace nového záchodu, je potřeba ten starý nejdříve demontovat. Nejde o nic složitého, ale i tak je potřeba postupovat opatrně a systematicky. Začněte uzavřením přívodu vody k záchodu a spláchnutím, abyste vypustili vodu z nádržky a mísy. Následně odpojte přívodní hadičku od nádržky. Poté se pusťte do demontáže samotné mísy. Většinou je uchycena k podlaze dvěma šrouby, které je potřeba povolit. Pokud je záchod starší, může být uchycen i do betonu. V takovém případě bude potřeba použít kladivo a sekáč. Povolte šrouby a opatrně záchod nadzvedněte, abyste ho uvolnili z odpadního potrubí. Počítejte s tím, že v potrubí může zbýt voda a nečistoty, proto mějte po ruce kbelík a hadr. Nakonec očistěte podlahu od starého silikonu a nečistot, aby byla připravena na instalaci nového záchodu. Nezapomeňte na použití ochranných pomůcek, jako jsou rukavice a brýle, abyste předešli zúžení.
Instalace nové příruby
Před instalací nové toalety je nezbytné správně namontovat přírubu. Příruba je kruhový kus plastu nebo kovu, který spojuje záchodovou mísu s odpadním potrubím. Začněte odstraněním staré příruby. Pokud je stará příruba poškozená, budete ji muset opatrně odříznout nebo odšroubovat. Před instalací nové příruby zkontrolujte stav podlahy. Pokud je podlaha poškozená, opravte ji pomocí cementové směsi. Ujistěte se, že je povrch rovný a hladký, aby nová příruba správně seděla. Nyní můžete umístit novou přírubu na odpadní potrubí. Ujistěte se, že je příruba správně zarovnaná s podlahou a že šrouby směřují nahoru. Nyní můžete utáhnout šrouby a ujistit se, že je příruba pevně připevněna k podlaze.
Montáž nové mísy
S novou mísou v ruce se konečně dostáváme k té příjemnější části – montáži. Nejdříve si ale zkontrolujte, zda máte všechny potřebné díly a nástroje. Před samotnou instalací nezapomeňte uzavřít přívod vody k WC a spláchnout, abyste vyprázdnili nádržku a mísu. Nyní můžete nasadit novou mísu na odpadní potrubí. V závislosti na typu mísy a potrubí budete možná potřebovat těsnění nebo speciální manžetu. Ujistěte se, že je mísa usazena rovně a pevně. Následně připojte přívod vody k nádržce a utáhněte ho. Neutahujte ho ale příliš silně, abyste nepoškodili těsnění. Teď už zbývá jen pustit vodu, zkontrolovat těsnost všech spojů a případně dotáhnout. A je to! Vaše nové WC je připraveno k použití.
Připojení vody
Při výměně záchodu je připojení vody jedním z klíčových kroků. Než začnete s odpojováním starého záchodu, vždy nejprve uzavřete přívod vody. To provedete otočením ventilu, který se obvykle nachází na zdi za záchodem nebo pod ním. Po uzavření ventilu spláchněte záchod a zkontrolujte, zda z nádržky skutečně nevytéká žádná voda.
Poté můžete odpojit přívodní hadičku od starého záchodu. Hadička bývá obvykle připojena k ventilu a nádržce pomocí matic, které povolíte hasákem. Po odpojení hadičky z ní vyteče zbytková voda, proto mějte po ruce hadr nebo kbelík.
Při připojování nového záchodu postupujte v opačném pořadí. Nezapomeňte použít novou přívodní hadičku, abyste předešli případným problémům s netěsností. Po připojení hadičky k ventilu a nádržce opatrně otevřete přívod vody a zkontrolujte, zda nedochází k úniku vody. Pokud je vše v pořádku, můžete záchod znovu používat.
Utěsnění spojů
Při výměně záchodu je utěsnění spojů naprosto zásadní pro zabránění úniku vody a vzniku plísní. Než začnete s instalací nového záchodu, ujistěte se, že máte po ruce všechny potřebné materiály. Budete potřebovat sanitární silikon, případně těsnicí šňůru, a také hadr na setření přebytečného silikonu. Před aplikací silikonu očistěte a osušte povrchy, které budete spojovat. Naneste silikon rovnoměrně po celém obvodu příruby záchodu a opatrně usaďte záchod na místo. Přebytečný silikon ihned setřete vlhkým hadrem. Po instalaci záchodu nechte silikon důkladně zaschnout, než začnete záchod používat. Doba schnutí se liší v závislosti na typu použitého silikonu, proto si pečlivě prostudujte pokyny výrobce. Správné utěsnění je klíčové pro bezproblémové fungování vašeho nového záchodu.
Kontrola těsnosti
Po instalaci nového záchodu a připojení všech přívodů a odpadů je nezbytné provést důkladnou kontrolu těsnosti. Tato fáze je klíčová pro předcházení nepříjemným a nákladným škodám způsobeným vodou. Nejprve vizuálně zkontrolujte všechna spojení, zda na nich nejsou patrné kapky vody. Poté pusťte vodu do nádržky a sledujte, zda nedochází k úniku vody kolem ventilu nebo přívodu vody. Následně spláchněte záchod a pečlivě zkontrolujte, zda voda neuniká zpod záchodové mísy nebo kolem odpadního potrubí. Věnujte pozornost i prostoru za záchodem, kde by se mohla hromadit voda. Pokud zaznamenáte jakýkoli únik vody, okamžitě uzavřete přívod vody a zkontrolujte těsnění a dotažení spojů. V případě potřeby dotáhněte spoje nebo vyměňte poškozené těsnění. Pro jistotu nechte vodu v záchodě napuštěnou a sledujte, zda nedochází k prosakování.
Vlastnost | Samostatná výměna | Výměna s instalatérem |
---|---|---|
Cena (bez materiálu) | 0 Kč | 2000 - 5000 Kč |
Časová náročnost | Vysoká (4-8 hodin) | Nízká (1-2 hodiny) |
Náročnost znalostí a dovedností | Vysoká | Nízká |
Riziko chyb a škod | Vysoké | Nízké |
Po usazení nového záchodu a důkladném utěsnění všech spojů je čas na finální úpravy. Nejdříve zkontrolujte funkčnost přívodu vody. Opatrně otevřete přívodní ventil a zkontrolujte, zda nedochází k úniku vody u přípojky k nádržce. Poté spusťte několikrát spláchnutí a ujistěte se, že nádržka se správně naplní a záchod spláchne veškerý obsah mísy. V případě potřeby upravte množství vody v nádržce pomocí plovákového ventilu. Následně se zaměřte na upevnění záchodové mísy k podlaze. Pokud jste použili montážní sadu s přiloženými šrouby a krytkami, pevně je utáhněte. Dbejte přitom na to, abyste záchodovou mísu nepřetočili a nepoškodili tak přívod vody či odpadní potrubí. Po upevnění záchodu nasaďte zpět záchodové prkénko a sedátko. Nyní si dopřejte zasloužený pocit z dobře odvedené práce a užívejte si váš nový, čistý a funkční záchod.
Publikováno: 21. 11. 2024
Kategorie: domov